Slavnost Porciunkule 2018

Ve čtvrtek 2. 8. v 18:00 hod. budeme v našem kostele slavit františkánskou slavnost Porciunkule.

Po mši svaté, při které bude možné získat plnomocné odpustky, vás srdečně zveme na farní zahradu (v případě špatného počasí na faru) na setkání.

Porciunkule 2018

Co znamená porciunkule?

Porciunkule je výroční církevní slavnost konaná 2. srpna ve františkánských kostelech, spojená s udílením tzv. plnomocných odpustků a doprovázená lidovou poutí. Název je zkomolením italského místního jména Porzioncula (údělíček, podílek, malý pozemek). Jde o kapličku v Assisi, která se dnes nachází uvnitř baziliky Panny Marie Andělské (Santa Maria degli Angeli). Je považována za kolébku františkánského řádu.

Jak získat porciunkulový odpustek?

2. srpna je možné ve farních a katedrálních kostelech získat plnomocné odpustky tzv.  "Porciunkule". K získání odpustků je předepsaná návštěva kostela spojená s Modlitbou Páně (Otče náš) a Vyznáním víry (Věřím v Boha). Kromě toho je třeba splnit tři podmínky: sv. zpověď, sv. přijímání a modlitbu na úmysl Svatého otce (např. Otče náš, Zdrávas a Sláva). Tyto odpustky je možné získat i ve františkánských kostelech.

Jak získal sv. František milost porciunkulových odpustků?
Jednu noc roku 1216 sv. František bděl v Porciunkule na modlitbách. Najednou v kostele zazářilo světlo a František uviděl nad oltářem Krista oděného do světla, po jeho pravici Boží Matku v průvodu andělů.
František vzdal Pánovi úctu s tváří přitisknutou k zemi. Pán se ho zeptal co si přeje pro spásu duší.  František bez přemýšlení odpověděl: "Nebeský Otče, i když jsem jen nehodný hříšník, prosím, aby byla všem, kteří přijdou do kostela s úmyslem vyznat své hříchy a projevit lítost, udělená milost úplného odpuštění dočasných trestů" "Prosíš o mnoho, bratře Františku" - řekl Pán. "Zasloužíš si ale víc a víc ti bude dané. Přijímám tedy tvou modlitbu, ale pod podmínkou, že v mém jménu předložíš tuto žádost mému náměstku na  zemi." A František se bez otálení dostavil před papeže Honória III., který byl tou dobou v Perugii a upřímně mu vypověděl o svém vidění. Papež ho pozorně vyslechl a dal mu svolení. Potom se zeptal: "Na kolik roků chceš tyto odpustky?" František rychle odpověděl: "Svatý otče neprosím o roky, ale o duše!" A šťastný chtěl odejít, ale papež za ním zavolal: "A nechceš ani nijaký doklad?" A František odpověděl: "Stačí mi tvoje slovo, Svatý otče! Odpuštění hříchů je Božím dílem, Bohu přísluší zjevit toto dílo. Nepotřebuji žádný doklad, protože Nejsvětější Panna je dokumentem, Ježíš Kristus notářem a andělé svědky." Několik dní poté v přítomnosti umbrijských biskupů zvolal k věřícím shromážděných v Porciunkule: "Přeji si, abyste všichni přišli do nebe!" V roce 1480 papež Sixtus VI. rozšířil toto privilegium na všechny františkánské kostely I. a II. řádu, ale jen pro bratry. V roce 1622 Gregor XV. zahrnul do tohoto privilegia i všechny ty, kteří se v tento den vyzpovídají a přijmou sv. přijímání. Mimo to jej rozšířil, kromě františkánských i na kostely bratrů kapucínů. Papežové toto privilegium stále znovu a znovu potvrzovali. Papež Pavel VI. ho  roku 1967, apoštolskou konstitucí  Indulgentiarium Doctrina, upravil tak, že 2. srpna může získat úplné odpustky každý, kdo navštíví farní kostel a splní obvyklé podmínky k jejich získání.